Retssikkerheden sejrede for internetbrugerne – indtil videre

Senest opdateret: 16. oktober 2008Af

For kort tid siden skrev jeg om en ny lov, man havde vedtaget i Frankrig, som skulle gøre kort proces med internetbrugere, der mistænkes for at downloade ulovligt materiale ved uden den store dokumentation at lukke for deres internetforbindelse.

Nu har imidlertid både Europa-Parlamentet med overvældende flertal og derefter også Europa-Kommissionen afvist, at det skal være muligt at lukke for internetadgangen uden en dommerkendelse. Dermed får franskmændene – og andre der måtte have samme lyster – alligevel ikke mulighed for at føre deres ellers vedtagne lov ud i livet.

Der er dog det lille men, at kravet om dommerkendelse stadig mangler at blive formelt vedtaget som EU-lovgivning. Der er indtil videre tale om et forslag, som skal vedtages af EU’s medlemslande. Så må man bare håbe, at politikerne respekterer det massive budskab Europa-Parlamentet sendte i dets afstemning, hvor 573 stemte for kravet om dommerkendelse, mens kun 74 stemte for.

Skriv en kommentar